начало

Четири лесни стъпки към
информационната сигурност

Четири лесни стъпки към информационната сигурност

Ето четири лесни стъпки, които ще ви помогнат в повишаване на сигурността, независимо от използваната технология.

1. Вие като потребител:

Хакерите знаят, че един от начините да получат това, което искат, е да атакуват самите вас. Ако искат паролата ви, номера на банковата ви карта или контрол над компютъра ви, те ще се опитат да ви убедят да им ги предоставите, често с използване на усещане за спешност. Например могат да ви се обадят, представяйки се на техническа поддръжка от Майкрософт, твърдейки, че компютърът ви е заразен, докато те всъщност са просто престъпници, целящи да получат достъп до компютъра ви. Могат също така да ви изпратят имейл, че въображаема пратка за вас не може да бъде доставена и да поискат да потвърдите адреса си на посочен от тях уебсайт, като всъщност въпросният сайт е предназначен да проникне в компютъра ви. Най-добрата защита срещу такива атаки сте самите вие. Използвайки здравия си разум, можете да разпознаете и спрете атаките.

2. Използване на фрази-пароли:

Когато създавате парола в уебсайт, използвайте силна и уникална фраза. Фразите-пароли са вид парола, която е лесно да се запомни, като например “petar plet plete prez tri pleta”. Колкото по-дълга е фразата, толкова е по-силна. Уникална фраза-парола означава използване на различна такава за всяко устройство или онлайн акаунт. По този начин, ако една от тях е компрометирана, всички останали акаунти и устройства са в безопасност. Не можете да помните всичките тези фрази?
Използвайте мениджър за пароли, който е специализирана програма, съхраняваща всичките ви пароли в криптиран формат (както и много други полезни неща).
Последно, но не по важност – включете удостоверяването в две стъпки (наричано two-factor/2FA/ или multi-factor authentication). То използва паролата ви, но добавя втора стъпка като например допълнителен код, изпратен на телефона ви или генериран от специализирано приложение. Това е важна стъпка, която можете да предприемете, за да повишите допълнително защитата на онлайн акаунтите си.

3. Обновяване на софтуера (Update):

Уверете се, че всяко едно от използваните устройства (компютър, лаптоп, таблет, телефон) работи с най-новата версия на софтуера. Инсталираните приложения също трябва да бъдат обновявани редовно. Хакерите постоянно търсят нови уязвимости в софтуера и приложенията, които се използват. Когато открият уязвимост, с помощта на специални програми те се възползват от уязвимостта, за да проникнат в устройствата ви. Компаниите, създатели на софтуер и приложения за тези устройства, работят непрекъснато по премахването на уязвимостите и публикуват обновления. Когато обновленията се инсталират своевременно, компрометирането (хакването) на устройството е много по-трудно. За да бъде обновено всичко навреме, просто активирайте автоматичното обновяване, където е налично. Това правило се отнася за почти всяка технология с мрежова връзка, включително умни телевизори, бебефони, камери, домашни рутери, игрови конзоли и дори автомобили.

4. Архив и възстановяване:

Понякога, колкото и да сте внимателни, е възможно да бъдете хакнати. Ако се случи, често единственият начин да възстановите информацията си е от архив. Уверете се, че архивирате редовно важната за Вас информация и проверете далиможе да възстановявате данните си от архива. Повечето операционни системи и мобилни устройства поддържат автоматично архивиране на външно устройство или в облачна услуга.

начало